Hogyan kell kialakítani úgy egy munkahelyi öltözőt, hogy az kényelmes és praktikus is legyen, miközben megfelel a jogszabályi előírásoknak is? Olvassa el erről szóló tippjeinket!
Egy korábbi cikkünkben már részletesen írunk az üzemi öltözőkre vonatkozó jogszabályi háttérről, ezért most csak a legfontosabb szempontokat emeljük ki.
Üzemi öltözőkre vonatkozó előírások
- 10 fő fölött külön női és férfi öltözőt kell kialakítani.
- Az öltözőnek minimum 6 m²-esnek kell lennie.
- Könnyen megközelíthetőnek kell lennie.
- Öltözőszekrényenként minimum 0,5 m² területet kell biztosítani.
- Ülőhelyet és zárható szekrényt is kötelező elhelyezni a vállalati öltözőben.
- A tevékenység és a munkafolyamat tisztasága alapján az öltözőket be kell sorolni a megfelelő tisztasági fokozatba, amely további előírásokkal jár.
A munkahelyi öltöző kialakítása
Az öltöző helyiség kialakításakor a könnyű megközelíthetőséget már a tervezéskor érdemes szem előtt tartani. Új irodaház vagy üzemi egység építésekor ezt a tervezők gondosan mérlegelni is szokták. A kihívást az szokta jelenteni, ha egy meglévő épületben kell kialakítani üzemi öltözőt. Ilyenkor érdemes megtervezni a munkavállalók útvonalát és ahhoz igazítani az öltözők helyét. Minél rövidebb útvonalat kell bejárniuk a főbejárat-öltöző-munkaállomás viszonylatában, annál kényelmesebb lesz számukra az öltöző használata, illetve a higiéniai és a biztonsági szabályokat is így a legegyszerűbb betartani.
Ha az üzemi öltöző a tisztasági fokozat szerint A, D vagy E kategóriába esik (azaz különösen tiszta, erősen szennyezett vagy fertőző, mérgező), akkor külön étkező helyiségre, illetve kettős (fekete-fehér) öltözőre is szükség van. A kettős öltözők esetében tisztálkodási helyiséget kell beiktatni a két helyiség közé, mégpedig úgy, hogy az áthaladás csak azon keresztül történhessen (tehát a „fehér” öltözőnek nem lehet külső bejárata, azt csak a tisztálkodási helyiségen keresztül lehet megközelíteni).
Vállalati öltöző kialakítása, ha nem kötelező munkaruhát viselni
Vannak munkahelyek, ahol a munkaruha viselése nem kötelező, de a dolgozók munkavédelmi vagy egyéb okokból nem tarthatnak maguknál személyes tárgyakat munkavégzés közben. Ilyenkor elegendő lehet kisebb zárható boxok biztosítása, amelyben a személyes értéktárgyaikat (pl. telefon, táska) tárolhatják. A kulccsal zárható szekrény a legtöbb munkahely számára ideális választás, de ha a munkabiztonsági előírások annyira szigorúak (pl. antisztatikusság miatt), hogy a fém kulcs is veszélyes lehet, akkor számzáras boxokat érdemes beszerezni. Ezek a kisebb zárható szekrények értékmegőrzőként, illetve csomagmegőrzőként is használhatóak üzletekben.
Alapfelszereltség a női és a férfi öltözőkben
Öltözőszekrény
A zárható öltözőszekrény a legfontosabb bútordarab az üzemi öltözőkben. A megfelelő szekrény kiválasztáskor a következő szempontokat érdemes figyelembe venni:
1. A munkaruha szennyezettsége: Szennyezett ruhához osztott szekrény javasolt. Az egyik részben a tiszta, civil ruházatot, a másik részben pedig a piszkos munkaruhát lehet tárolni.
2. A ruházat jellege és mennyisége: Ha a munkavállalók komplett felszerelésben dolgoznak, amihez pl. védősisak, védőszemüveg, munkacipő stb. is tartozik, akkor nagyobb szekrényekre van szükség.
3. Száraz vagy nedves környezet: Nedves, vizes környezetben, illetve erős izzadással járó munkakörökben szárítós szekrényt kell beszerezni, amely zárt ajtók mellett is lehetővé teszi a szellőzést, illetve a munkaruha száradását.
4. Van-e lehetőség a kulcsok tárolására: Ha igen, akkor a hengerzáras kulcsos szekrény megfelelő választás, ellenkező esetben inkább számzáras megoldásban gondolkodjunk.
Padok
Az öltözőkben kötelező ülőhelyet biztosítani. Mivel a székek túl sok helyet foglalnak, ezért öltözőpadokat érdemes elhelyezni. Van olyan pad, ami egybeépíthető az öltözőszekrénnyel, és van olyan is, ami szabadon álló, így akár két szekrénysor közé vagy fal mellé is elhelyezhető. A cipőtartós verziót nemcsak a munkavállalók, hanem a takarító személyzet is értékelni szokta.
Fogasok
Ha fontos, hogy az egyenruha vagy a munkaruha ne gyűrődjön, akkor érdemes olyan öltözőszekrényt választani, amelyben megfelelő méretű akasztós ruhafogas is van. Egy különálló fali vagy álló fogas azonban minden munkahelyi öltözőben jó szolgálatot tesz. A fali fogasokat úgy kell felszerelni, hogy a padlótól 1600-1800 mm magasságban legyenek. Figyelem, kerekesszékesek és gyermekek számára a padlótól 1000-1200 mm-re kell szerelni a fogasokat!
Egyéb öltöző kiegészítők
A lábtörlők és szőnyegek segítenek tisztán tartani az öltözőt. Ezek télen vagy esős időben felszívják a cipők talpáról lecsöpögő nedvességet, így az nem kerül széthordásra az öltöző padlóján. Mind a női, mind a férfi öltözőkben érdemes az ajtók közelében elhelyezni egy-egy tükröt, hiszen átöltözés, indulás előtt mindenki szereti ellenőrizni, hogy rendben van-e az öltözéke. Egy falitáblán fontos információkat oszthatunk meg a munkavállalókkal, amit készülődés közben szívesen el is olvasnak. Ne feledkezzünk meg a kommunális és a szelektív hulladékgyűjtők kihelyezéséről sem. Az esernyőtartó igazán apróság, de minden munkavállaló nagyra értékeli, ha nem kell a száraz ruhái közé zárnia a vizes esernyőjét. Érdemes megfontolni néhány töltővel rendelkező szekrények vásárlását is, amelyekben mobiltelefonok, laptopok vagy táblagépek biztonságos töltésére van lehetőség.
Olvassa el a megfelelő munkahelyi zárható szekrény kiválasztásához írt tanácsainkat is!