A munkavédelem és a tűzvédelem két olyan terület, amelyet egyetlen cég sem vehet félvállról. A balesetek megelőzése és a munkavállalók biztonsága érdekében számos intézkedést kell meghozni, amelyek felelősségét a jogszabályok a munkaadóra terhelik. Éppen ezért célszerű tisztában lenni az alapvető fogalmakkal, illetve a legfontosabb jogszabályokkal, amelyek a cégek munkavédelemmel és tűzvédelemmel kapcsolatos kötelezettségeit tartalmazzák.

A munkavédelem fogalma
A munkavédelem fogalmát az 1993. évi XCIII. törvény I. fejezete határozza meg, amely szerint:
A szervezett munkavégzésre vonatkozó munkabiztonsági és munkaegészségügyi követelmények, továbbá e törvény céljának megvalósítására szolgáló törvénykezési, szervezési, intézményi előírások rendszere, valamint mindezek végrehajtása.
A törvény egyik fontos alapelve, hogy a munkáltató felelős az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek megvalósításáért. Ehhez a jogalkotó megadja a jogszabályok és a szabványok kereteit, de azok betartása mellett már a munkáltató feladata és felelőssége meghozni a konkrét intézkedéseket.
A munkavédelmi törvény hatálya minden szervezett munkavégzésre kiterjed, függetlenül attól, hogy azt milyen formában végzik. Sőt, bizonyos rendelkezéseit a munkavégzés hatókörében tartózkodókra is alkalmazni kell, mint például a járókelők vagy a látogatók.
A munkavédelem célja
Minden munkát végző személynek joga van a biztonságos és egészséges munkafeltételekhez, ezért a munkavédelem célja, hogy az ehhez szükséges személyi, tárgyi és szervezeti feltételeket, valamint a munkáltatók, a munkavállalók és az állam feladatait, jogait és kötelezettségeit meghatározza, mert így biztosítható a szervezetten munkát végzők
- egészségének megóvása,
- munkavégző képességének megóvása,
- a munkakörülmények humanizálása,
- a munkabaleseteket megelőzése, valamint
- a foglalkozással összefüggő megbetegedések megelőzése.
A munkavédelem területei
A munkavédelemnek két nagy területe van: az egyik a munkabiztonság, a másik a munkaegészségügy.
A munkabiztonság, ahogy a neve is mutatja, a biztonságos munkakörülményeket és a biztonságos munkavégzéshez szükséges feltételeket határozza meg. Célja a munkabalesetek megelőzése és a bekövetkezett balesetek vizsgálata. Fókuszában a gépek, berendezések, munkaeszközök, védőeszközök helyes használata áll, amelyekkel a balesetek kockázata minimalizálható.
Ezzel szemben a munkaegészségügy az emberre fókuszál. Célja a munkavállalók egészségének megóvása. A munkaegészségügy a munkahigiéne és a foglalkozás-egészségügy szakterületeit foglalja magában.
A munkavédelmi törvény egyes feladatokat munkaegészségügyi szaktevékenységnek minősíthet. Ilyen szaktevékenységet a munkáltató csak munkaegészségügyi szakképesítéssel rendelkező személlyel végeztethet. Ezek a következők:
- foglalkozás-orvostan,
- üzemorvostan,
- munkahigiéne,
- közegészségtan-járványtan,
- megelőző orvostan és
- népegészségtan.
A törvény értelmében munkaegészségügyi szaktevékenységnek minősül többek között:
- a mentési terv elkészítése,
- a kockázatértékelés,a
- az oktatási tematika elkészítése,
- az egyéni védőeszközök juttatásának belső rendje, vagy
- a súlyos munkabaleset és fokozott expozíciós eset kivizsgálása is.
Valamennyi ilyen tevékenységhez tehát kötelező szakember segítségét igénybe venni.
A munkavédelemhez kapcsolódó legfontosabb jogszabályok
A tűzvédelem fogalma
A tűzvédelem fogalmát a tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló 1996. évi XXXI. törvény értelmező rendelkezései között találjuk. A tűz elleni védekezés, röviden a tűzvédelem „a tűzesetek megelőzése, a tűzoltási feladatok ellátása, a tűzvizsgálat, valamint ezek feltételeinek biztosítása”.
Ehhez szorosan kapcsolódó fogalom a tűzmegelőzés, amely „a tüzek keletkezésének megelőzésére, továbbterjedésének megakadályozására, illetőleg a tűzoltás alapvető feltételeinek biztosítására vonatkozó, a létesítés és a használat során megtartandó tűzvédelmi jogszabályok, szabványok, hatósági előírások rendszere és az azok érvényesítésére irányuló tevékenység” összességét jelenti.
A tűzvédelemhez kapcsolódó legfontosabb jogszabályok
Tűzvédelmi szabályzat
A tűzvédelmi szabályzattal kapcsolatban 2024. január 1-jével több egyszerűsítés is életbe lépett, így bizonyos esetekben már nem szükséges cégspecifikus tűzvédelmi szabályzatot készíteni, hanem elegendő a minisztérium által készített általános tűzvédelmi szabályzatot elérhetővé tenni. Erről itt írtunk részletesen.
A tűzoltó készülékek használatáról, karbantartásáról és hitelesítéséről itt, a tűzvédelmi jelzésekről pedig itt olvashat részleteket.
A Manutan kínálatában munkavédelmi és tűzvédelmi felszerelések széles választékát találja.