.

Váróterem kialakítása ügyfelek számára

Egy váróterem ne csak székekből álljon! Rendezze be úgy, hogy páciensei és ügyfelei számára a várakozás ne unalmas időtöltés legyen.

Egy váróterem ne csak székekből álljon! Rendezze be úgy, hogy páciensei és ügyfelei számára a várakozás ne unalmas időtöltés legyen. Az idősebbek a minőségi olvasást, míg a fiatalabbak a wifit fogják nagyra értékelni. A bútorok elrendezése során ne feledkezzen meg az ivóvízellátásról és a megfelelő személyes térről se. Mutatjuk, mi mindenre érdemes figyelni a váróterem kialakításakor! 

váróterem kialakítása a munkahelyen

Ügyfelek a vevőszolgálati irodában vagy páciensek a rendelőben 

Az érdemi munka általában nem a várótermekben zajlik, ezért előfordul, hogy a kialakításukra és berendezésükre kevesebb hangsúlyt fordítanak. Pedig könnyű belátni, mennyire helytelen ez a szemlélet, hiszen egy orvosi vizsgálatra, vagy hivatalos ügyintézésre várva sokszor több időt töltenek az ügyfelek a váróteremben, mint abban a helyiségben, ahová valójában tartanak. A váróterem egy olyan tér, ahol kellemes hangulat fogadhatja a látogatóit és megismertetheti velük a környezetet. 

Váróterem kialakítása 

Ha az épület adottságai lehetővé teszik, a váróterem kerüljön központi helyre, ami a főbejárattól könnyen, akadálymentesen megközelíthető. Az útba igazító táblák sokat segítenek a tájékozódásban, így azokkal nem érdemes spórolni. Az épület külső homlokzatán, a recepción, a liftben, a lépcsőházban és a közlekedés szempontjából minden releváns ponton jelezzük az ügyfeleknek jó helyen járnak és merre haladjanak tovább.  

A váróterem mérete legyen legalább 8 m², a belmagassága pedig legalább 2,4 méter. Egészségügyi szolgáltatás nyújtásakor személyenként 2  m²-es hellyel érdemes számolni, ha szeretnénk diszkrét teret biztosítani a pácienseknek. 

A bútorok elhelyezésekor ügyeljünk arra, hogy a mosdókba, az orvosi rendelőbe vagy az ügyfelek fogadására fenntartott irodákba a bejutás akadálytalan legyen. Gondoljunk a kerekesszékesekre és a babakocsival érkezőkre is! Ahhoz, hogy ők is kényelmesen mozoghassanak, egy kb. 150 cm átmérőjű kört kell szabadon hagyni az ajtó előtt.  

Hőmérséklet és világítás a váróteremben 

A váróterem minimális hőmérséklete 20 °C, de ahhoz hogy az ügyfelek igazán komfortosan érezzék magukat, feltétlenül vegyük figyelembe a következőket is: 

  • Télen, ha csak rövid ideig várakoznak, sokan nem veszik le a kabátjukat. Ilyenkor 22-23 °C-ban hamar melege lesz az embernek és kényelmetlenül érzi magát. 
  • Nyáron, ha csak 5-6 ember várakozik egy kis légterű váróteremben, már ők is olyan jelentős hőt termelnek, ami miatt szintén kényelmetlennek érzik majd a várakozást. 

A tényleges hőmérsékletet (akár fűtési szezon van, akár légkondicionálót kell kapcsolni) éppen ezért érdemes 1-2 fokkal alacsonyabbra állítani, mint amiben normál irodai körülmények között jól éreznénk magunkat.  

A természetes, ablakokon beszűrődő megvilágítás a legegészségesebb, de ez sok váróterem esetében nem valósítható meg, ezért nagy gondot kell fordítani a mesterséges megvilágításra. A legjobb választás a nappali fényhez legközelebb álló színhőmérséklet, vagyis a 4000-6000 K (K = kelvin, vagyis az az egység, amellyel a színhőmérséklet vagy a kromatikusság fejezhető ki). Az ennél melegebb színhőmérséklet a pihenőtérbe való, ezzel szemben a hidegebb (kékesebb) fény fokozza a stresszt, amit semmiképp nem javaslunk orvosi várótermekbe. A fényforrás nem irányulhat közvetlenül az arcra, továbbá nem vethet éles fényt oldalról vagy hátulról sem. 

Várótermi bútorok: fontos a kényelmes ülés 

A váróterem kialakításakor tipikus hiba, hogy megpróbálnak minél több széket egymás mellé szorítani, amitől a tér zsúfolttá és nyomasztóvá válik. Gondolja át, hogy egy időben átlagosan hányan vannak a váróteremben? 3-4 igazán kényelmes várótermi szék és egy kanapé jobb befektetés lehet, mint 10 műanyag szék. 

A várótermi ülőbútorokat úgy helyezze el, hogy mindegyik ülés körül legyen elegendő hely. Ha padokat vagy székeket választ, javasoljuk, hogy ezeket kösse össze kis asztalokkal. 

A várótér felszerelése: apróságok, amikre gondolni kell 

  • Szerezzen be elegendő számú fogast, hogy az ügyfelek kényelmesen elhelyezhessék a kabátok és a táskákat. 
  • Egy esernyőtartó szintén jó szolgálatot tesz, amit érdemes az ajtó közelében elhelyezni. 
  • Egy kis asztalon vagy egy újságtartón helyezzen ki néhány magazint, amit igazán nagyra értékelnek az ügyfelek. 
  • Orvosi váróteremben feltétlenül biztosítson ivóvizet, amihez a legegyszerűbb egy vízadagoló beszerzése. 
  • A fehér falakat néhány színes plakáttal, oklevéllel vagy csapatképpel teheti barátságossá. Várakozás közben az ügyfelek ezeket szívesen nézegetik, ezért érdemes kihasználni ezt az időt arra, hogy „elmondjunk” néhány fontos információt magunkról. 
  • Fontolja meg egy aromadiffúzor vásárlását is, amely szintén segíthet a nyugodt légkört megteremtésében. 
  • Ha szülők és gyermekek is érkeznek a váróterembe, helyezzen el egy gyermekasztalt és székeket a váróterem sarkában. Egy egyszerű építőkocka, kifestőkönyv, papír és ceruza elég ahhoz, hogy a gyerekek lefoglalják magukat, a szülők pedig nyugodtak legyenek. 
  • Ha a látogatói többnyire fiatalok, akkor leginkább a működőképes és stabil wifi-vel lesznek elégedettek. Ha biztosít számukra egy szabad konnektort is a telefon töltéséhez, biztosan pozitív értékelést kap majd. 
  • Az összképet zöld növényekkel teheti teljessé. Ha nincs természetes fény, nyúljon bátran műnövényekhez. 

Audiovizuális eszközök a váróteremben 

Legyen óvatos a televízióval! Nem fog mindenkinek tetszeni, és a kéretlen hírek és reklámok hallgatásával sokakat elriaszthat a váróteremben való tartózkodástól. A tompa zene azonban segíthet kellemes hangulatot teremteni és elűzni az úgynevezett kínos csendet, illetve csökkenti a stresszt is, ami orvosi várótermekben különösen fontos. 

Ha segítségre van szüksége a várótermi bútorok és felszerelések kiválasztásában, keresse bizalommal kollégáinkat!