A munkavédelemről szóló törvény veszélyforrásként nevesíti a munkavégzés során levegőbe kerülő aeroszolokat és porokat. Facsiszolás, építési és bontási munkák, festés, fémmegmunkálás, papírfeldolgozás, mezőgazdasági munka: csak néhány példa a porral és aeroszolokkal járó munkavégzésre.
Miért veszélyes a porral járó munka és milyen betegségeket okoz?
Habár az ipari és mezőgazdasági tevékenység természetes velejárója a por, fontos felhívni a munkavállalók figyelmét, hogy azok belélegzése az emberi szervezetben különféle elváltozásokat és betegségeket okozhatnak. A por szervezetre gyakorolt hatása több tényezőtől is függ:
- a keletkező porszemcsék nagyságától,
- a por mennyiségétől,
- a por fajtájától, annak kémiai és fizikai tulajdonságaitól,
- és végül, de nem utolsósorban a munkavállaló általános egészségi állapotától.
A porártalom legtöbbször légúti elváltozásokat, allergiás megbetegedéseket, súlyos esetben pedig tüdőbetegséget, daganatot is okozhat. Bizonyos foglalkozási betegségeket tipikusan a poros területen végzett munka okoz:
Az azbesztózist az azbesztpor belélegzése okozza és olyan szövettani elváltozással jár a tüdőben, amely később daganatos megbetegedéshez vezethet. A betonnal és üveggel dolgozók, valamint a bányászok és a kőfejtők vannak különösen kitéve az azbesztózisnak.
A szilikózist a szilikátpor tartós belélegzése okozza és a tüdő egyre kiterjedtebb hegesedéséhez vezet.
Hörgőtágulatot okozhat a faporok belélegzése, ha a munkavállalónak egyéni túlérzékenysége van rá.
A fémporok (pl. ón- és vaspor) belélegzése jóindulatú pneumokoniózist okoz. Ezek az önmagukban ártalmatlan porok képesek olyan jelentős mértékben felhalmozódni a tüdőben, hogy röntgenfelvételen is kimutathatóvá válnak. A grafitpor ismételt és tartós inhalációja szintén pneumokoniózist okozhat.
A természetes, ártalmatlan anyagokkal való munka során is keletkezik por (pl. pamut, tollak, szőrmék, papír), amelyek a nyálkahártyán irritációt, allergiát, a szembe kerülve pedig kötőhártya-gyulladást okozhatnak.
Minél kisebb a por szemcsemérete, annál nagyobb a veszély
A munkavállalókban tudatosítani kell, hogy ha porral járó munkakörben dolgoznak, akkor a látható szemcsék mellett mindig jelen vannak a levegőben apró, láthatatlan porszemcsék is. Itt pedig az a farkastörvény érvényes, hogy minél kisebb a szemcseméret, annál inkább veszélyes a por az egészségre:
Ha a porszemcse mérete 10 mikrométernél kisebb, már be tud jutni a légutakba.
A 2,5 mikrométer alatti porszemcsék már elérik a tüdőt, ráadásul ezek már csak nagyon nehezen, vagy egyáltalán nem tudnak kiürülni a tüdőből, hanem felhalmozódnak ott.
Az ultra finom porszemcsék mérete közel azonos a fehérjék méretével, így a sejteken keresztül a vérbe is bekerülnek.
A hegesztési füst és a kvarcpor például olyan kicsi, hogy már bejut a léghólyagokba. Ráadásul a hegesztéskor keletkező füst, vagy a horganyzás során keletkező gőz cink-mérgezést is okozhat.
Különösen veszélyes porok
Rákkeltő vagy egészséget súlyosan veszélyeztető porok a következők: penész spórák, ásványi szálak, azbeszt, bitumen, üveggyapot, gipsz, cement, beton, csemperagasztó, latex- és olajfesték, kvarctartalmú anyagok.
A porártalom elszívással, illetve egyéni védőeszköz viselésével előzhető meg. A védőeszköz helyes használatára fel kell hívni a munkavállalók figyelmét, illetve azt rendszeresen ellenőrizni is kell! A veszélyre a más részlegeken dolgozók figyelmét is fel kell hívni piktogramok kihelyezésével.
A légzésvédők kiválasztása porral járó munkakörökhöz
Fontos tudni, hogy az egyéni védőeszközként szolgáló légzésvédők kiválasztása munkavédelmi szaktevékenység. Beszerzőként minden esetben konzultáljon a vállalat munkavédelmi vagy HSE szakemberével, mert a megfelelő légzésvédő kiválasztásához pontosan ismerni kell a felhasználás körülményeit.
A 65/1999. (XII. 22.) EüM rendelet, amely a munkavállalók munkahelyen történő egyéni védőeszköz használatának minimális biztonsági és egészségvédelmi követelményeiről rendelkezik, így fogalmazza ezt meg:
6. § (1) A védőeszköz kiválasztását megelőzően a munkáltató köteles a védőeszköz típusbizonyítványa, valamint – szükség esetén – szakértői vélemény alapján felmérni, hogy a felhasználni kívánt védőeszköz megfelel-e a 4. § (1)-(2) bekezdésében előírt követelményeknek.
(2) Az (1) bekezdés szerinti felmérésnek tartalmaznia kell:
a) azoknak a kockázatoknak az értékelését, amelyek más eszközökkel nem háríthatók el;
b) azoknak a jellemzőknek a meghatározását, amelyekkel a védőeszköznek rendelkeznie kell ahhoz, hogy az a) pontban említett kockázatokkal szemben hatékony legyen, beleértve azon kockázat figyelembevételét, amelyet maga a készülék okozhat;
c) a beszerezni kívánt védőeszköz védelmi szintjének (képességének) összehasonlítását a b) pontban említett jellemzőkkel.
(3) Az (1) bekezdésben előírt vizsgálatot meg kell ismételni, ha bármelyik elemét tekintve változás következett be.
Légzésvédők jelölése: mi mit jelent?
A koronavírus-járvánnyal elterjedt az FFP3-as maszkok viselése, de valljuk be, valójában kevesen tudják, hogy mit is takarnak az FFP védelmi osztályok. Az FFP jelentése filtering face piece, azaz szűrővel ellátott védőmaszk. Három védelmi osztálya létezik:
FFP1 légzésvédő maszkok
Megszűri a levegőben található részecskék min. 80%-át 0,6 μm-es méretig.
Olyan munkakörben használható, ahol a foglalkozási expozíciós határérték túllépése nem haladja meg a 4-szeres mértéket.
Mérgező és fibrogén (rövid távon légzési irritációt okozó) porok jelenléte esetén nem használható!
Építőiparban és élelmiszeriparban általában elégséges.
FFP2 légzésvédő maszkok
Megszűri a levegőben található részecskék min. 94%-át 0,6 μm-es méretig.
Olyan munkakörben használható, ahol a foglalkozási expozíciós határérték túllépése nem haladja meg a 10-szeres mértéket.
Véd a szilárd és folyékony ártalmas porok, füstök és aeroszolok ellen is.
Fibrinogén részecskék esetén is alkalmazható!
Fémiparban és bányászatban általában elégséges.
FFP3 légzésvédő maszkok
Megszűri a levegőben található részecskék min. 99%-át 0,6 μm-es méretig.
Olyan munkakörben használható, ahol a foglalkozási expozíciós határérték túllépése nem haladja meg a 30-szoros mértéket.
Véd a toxikus, karcinogén részecskékkel, a vírusokkal, baktériumokkal és gombákkal szemben 5%-os maximális szivárgás esetén.
Vegyiparban és egészségügyben általában elégséges.
NR jelölés
Az NR rövidítéssel a not reusable, vagyis a nem újrahasználható kifejezést takarja. Az NR jelölésű maszkok egyszer használatosak. Az egy használat maximum 8 órás viselést takar.
R jelölés
Az R rövidítés a reusable, vagyis az újrahasználható kifejezést takarja. Az ilyen maszkok és álarcok egy műszak után is újra használhatók és általában cserélhető szűrőbetéttel vannak szerelve.
Szabványok és tanúsítványok
Csak olyan egyéni védőeszközt szabad használatba venni, amely rendelkezik egyéni védőeszköz EK-megfelelőségi nyilatkozattal, illetve egyéni védőeszköz EK típustanúsítvánnyal. Az EN 149 szabvány a légzésvédők és részecskeszűrő félálarcok, az EN 136 szabvány pedig a teljes álarcok követelményeit határozza meg.
Az FFP3 légzőmaszk a 8 órás műszak végén fertőtleníthető, majd újra használható.
A cserélhető szűrőkkel ellátott, ergonomikusan kialakított félálarc a védelem mellett kényelmet és széles látóteret is biztosít munka közben.
A teljes arcmaszk 6 ponton állítható rögzítéssel maximálisa a viselőjére igazítható.
Ne feledje, hogy porral járó munkakörökben a munkavédelmi szabályok betartása és ellenőrzése kiemelten fontos! Zárt technológia kialakításával és elszívással a por koncentrációja jelentősen csökkenthető. A munkavállalók számára biztosítson egyéni védőeszközt, gondoskodjon azok rendszeres cseréjéről, karbantartásáról és fertőtlenítéséről, illetve vegyenek részt munkavállalói rendszeres orvosi szűrővizsgálaton is, ha porral járó munkakörben dolgoznak!