.

Kiürítési terv, menekülési útvonal kijelölése

Biztonságosan el tudnák hagyni a kollégái az irodaházat tűz vagy egyéb veszélyhelyzet esetén? Cikkünkben összefoglaljuk a kiürítési tervvel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat és a menekülési utak jelölésének szabályait.  A kiürítési tervhez és a menekülési útvonalak jelöléséhez a kiürítésről szóló Tűzvédelmi Műszaki Irányelvet érdemes alapul venni, amely részletes szakmai javaslatokat tartalmaz:  a kiürítési terv készítéséhez (egy és […]

kiürítési terv

Biztonságosan el tudnák hagyni a kollégái az irodaházat tűz vagy egyéb veszélyhelyzet esetén? Cikkünkben összefoglaljuk a kiürítési tervvel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat és a menekülési utak jelölésének szabályait. 

A kiürítési tervhez és a menekülési útvonalak jelöléséhez a kiürítésről szóló Tűzvédelmi Műszaki Irányelvet érdemes alapul venni, amely részletes szakmai javaslatokat tartalmaz: 

  • a kiürítési terv készítéséhez (egy és többirányú kiürítéshez is), 
  • a kiürítés során bejárandó útvonalak kialakításához, 
  • a kiürítés megfelelőségének ellenőrzéséhez (számítási módszer, számítógépes szimuláció), 
  • az akadálymentes menekülési utak kialakításához, 
  • a mentés biztosításához, és 
  • a védett terek kialakításához is. 

A kiürítésről szóló Tűzvédelmi Műszaki Irányelvet az OTSZ-szel (Országos Tűzvédelmi Szabályzat) összhangban dolgozta ki a Katasztrófavédelem Tűzvédelmi Műszaki Bizottsága. Fontos tudni, hogy az irányelv nem jogszabály, annak alkalmazása önkéntes, ám mivel ez tartalmazza a legrészletesebb szakmai iránymutatást a kiürítési tervvel kapcsolatban, mindenképpen célszerű áttanulmányozni. 

Mit értünk kiürítés alatt? 

A kiürítés vagy evakuálás alatt az emberek, állatok és fontos (vagy veszélyes) tárgyak gyors és biztonságos elszállítása olyan épületből vagy helyről, amelyet vészhelyzet fenyeget. A kiürítés leggyakoribb oka a tűz. Ezen kívül találkozhatunk: 

  • árvíz,  
  • gázszivárgás,  
  • robbanás, 
  • az objektum összeomlása 
  • vagy földrengés 

miatt szükségessé váló kiürítéssel is. 

MenEkülési útvonal kijelölése és jelzése

A menekülési útvonal jelölésére az előírások szerint a következő, zöld alapon fehér jelzést tartalmazó táblák használhatóak: 

1. Menekülési és evakuálási irány a menekülési útvonalon (pl. folyosón): Ezt használja olyan helyeken, ahol több lehetőség is van a menekülési irányra, de csak néhány helyes.  

2. Vészkijárat: A külső területre vezető ajtó fölé kell helyezni. 

3. Folyamatos menekülési és evakuálási irány: Ez a tábla biztosítja a személyt a helyes útvonalról, például egy ajtó nélküli átjáróban vagy egy olyan ajtónál, amely például egy másik folyosóra vezet. 

4. Menekülési irány a lépcsőn (amely a menekülési útvonal része): Leggyakrabban lépcsőfordulókban van elhelyezve. 

5. Akadálymentes menekülési irány: Kerekesszékesek és mozgásukban akadályozott személyek részére biztonságos menekülési útvonalat jelöl, jellemzően lépcsők használata nélkül. 

A jelek egymástól való távolságára és száma nincs előírás. Mindig úgy helyezze el őket, hogy a haladási irány egyértelmű legyen, különösen olyan folyosókon, ahol sok elágazás van. A lépcsőknél mindig jelölni kell a menekülés irányát. 

A fotolumineszcens jelölések segítenek a sötétben 

A teljes menekülési útvonalat, beleértve az ajtókat és az összes lehetséges akadályt is, megfelelően meg kell világítani, hogy áramkimaradás esetén is lehetővé tegye a tájékozódást. Az első lehetőség tehát a vészvilágítás elhelyezése a falon, amely áramszünet esetén is működik. Ha vészvilágítás kiépítésére nincs mód, akkor a fotolumineszcens jelölést kell választani, amely műanyag táblák vagy öntapadós matricák formájában kapható. A fotolumineszcens felület akkor is jól látható marad, ha az épületben sötét van, vagy a látási viszonyok korlátozottak, mert például füsttel telt meg a helyiség. További előnye ezeknek a tábláknak, hogy karbantartást egyáltalán nem igényelnek. 

A fotolumineszcens táblákat a jó észlelhetőség érdekében a padlótól 110-150 cm-es magasságban érdemes a falra helyezni. A padlón elhelyezett jelölésekkel tovább fokozható a biztonságos haladás. Lépcsőknél érdemes legalább az első és az utolsó lépcsőfok széleit megjelölni fotolumineszcens és csúszásgátló szalaggal. 

Tűzriadó terv: A veszély bejelentése és a kiürítés megkezdése tűz esetén 

Amint az épületben bárki füstöt, tüzet vagy más szokatlan helyzetet észlel, megnyomja a tűzjelző gombot a riasztó aktiválásához. Ha nincs sziréna vagy riasztógomb az épületben, akkor el kell kezdeni kiabálni, hogy “Tűz van!”. Hangszóró is használható a veszélyhelyzet bejelentésére. 

A veszély észlelője azonnal hívja a 112-es segélyhívó számot, és minél több részletet közöljön a kezelővel. 

Zárja be az összes ablakot maga körül. A levegő fokozza az égést. Zárjon el minden elektromos készüléket, és zárja el a gáz- és vízcsapokat. A lámpákat a jobb tájékozódás érdekében hagyja felkapcsolva az épületben. 

Kezdje meg a kiürítést a tűzvédelmi oktatáson tanultaknak megfelelően. Győződjenek meg arról, hogy az alkalmazottak teljes csoportja elhagyta az épületet. A kiürítés során az elsődleges szempont az emberélet védelme. 

Menjenek a kijelölt gyülekezési helyre, ami irodaházak esetében többnyire az épülettől távolabb lévő parkoló. Mindig próbáljon meg szabad utat biztosítani az elsősegélynyújtóknak és a tűzoltóknak. Ha valakit nem találnak, azonnal jelentse a mentőcsapat egyik tagjának. Adjon meg a lehető legtöbb információt a személyről: hogyan néz ki, hol tartózkodhat valószínűleg, van-e ismert egészségügyi problémája. 

FONTOS: Tűz esetén soha ne használja a liftet kiürítéshez! A liftakna ilyenkor kéményként is működik, a felvonó mozgása közbeni levegő keringése pedig terjeszti a tüzet. A nagy irodaházakban a liftek általában maguktól ereszkednek le a riasztás kiadása után. Mindig használja a lépcsőt és a vészkijáratokat az épületből való kijutáshoz. 

Ha segítségre van szüksége a biztonsági táblák kiválasztásához, forduljon bizalommal értékesítési munkatársainkhoz.