.

ESD védelem a munkahelyen

Elektronikai alkatrészekkel vagy tűz- és robbanásveszélyes anyagokkal dolgoznak? Akkor ismerje meg az ESD védelem alapjait!

Elektronikai alkatrészekkel vagy tűz- és robbanásveszélyes anyagokkal dolgoznak? Akkor ismerje meg az ESD védelem alapjait! 

Mi az az ESD? 

Az ESD rövidítés az angol Elektro Static Discharge kifejezésből ered és magyarul elektrosztatikus kisülésként használjuk. A kisülés maga az ESD esemény, ami az ember számára van, hogy nem is érzékelhető, az arra érzékeny finom műszerek és alkatrészek viszont meghibásodhatnak vagy véglegesen tönkre is mehetnek. Mivel az elektronikai alkatrészek költségesek, ezért minél később derül ki egy ESD esemény által okozott hiba, annál magasabb összegre rúg majd a javítás. Ha a meghibásodásra csak a végfelhasználónál derül fény, a költségek az egekbe szökhetnek. 

Azokon a munkahelyeken pedig, ahol az ESD események tüzet vagy robbanást okozhatnak, az anyagi kár mellett emberéletek is veszélyben lehetnek, ezért kell nagy hangsúlyt fektetni az elektrosztatikus feltöltődés elleni védekezésre.  

esd védelem a munkahelyen

Mi okozza az ESD eseményt? 

Bármilyen meglepő, a legnagyobb kockázatot az ember jelenti. Az ESD érzékeny munkahelyeken a dolgozók által végzett mozgások (dörzsölés, lépés, érintés, elengedés stb.) komoly kockázati potenciált hordoznak magukban és akár néhány ezer voltos feszültségeket is okozhatnak. A különböző anyagok mozgatásakor hatalmas töltések jöhetnek létre. Például egy sztreccsfólia a műanyag adagolójához dörzsölődve akár 10.000 voltos töltést is okozhat, de hasonlóan nagy töltéseket hagyhat hátra egy egyszerű ragasztószalag lehúzása is, mivel a ragasztófelületen megnövekedett tapadóerő kedvez a töltések kialakulásának. 

Ráadásul az így feltöltődött műanyag eszközök és alkatrészek sokáig képesek magukban tartani ezt a hatalmas töltést. 

A fizikai törvényei mindenre és mindenkire érvényesek, így értelemszerűen soha nem lehet nullára csökkenteni az elektrosztatikus feltöltődés veszélyét, de törekednünk kell arra, hogy azok hatásait minimalizáljuk. 

ESD védelem a munkahelyen: jogszabályok, amiket ismerni kell 

Az ESD védelem nemcsak gyártástechnológiai, hanem munka- és balesetvédelmi szempontból is fontos, ezért több jogszabály is tartalmaz elektrosztatikus feltöltődés elleni védekezésre vonatkozó előírásokat. Így például foglalkozik az ESD védelemmel: 

  • A Tűzvédelmi Műszaki Irányelvek „Villamos berendezések, villámvédelem és elektrosztatikus feltöltődés elleni védelem” témaköre. 
  • A 3/2003. (III. 11.) FMM-ESzCsM együttes rendelete, amely a potenciálisan robbanásveszélyes környezetben levő munkahelyek minimális munkavédelmi követelményeiről szól. 
  • Vagy a 16/2008. (VIII. 30.) NFGM rendelet is, amely a gépek biztonsági követelményeiről és megfelelőségének tanúsítására vonatkozóan tartalmaz előírásokat. 
  • A legfontosabb viszont, hogy az elektronikai iparban kötelezően létre kell hozni egy ESD-ellenőrzési programtervet az MSZ EN 61340-5-1 szerint.  

ESD szempontjából védett munkahely kialakítása 

A padló, a ruházat vagy a termékcsomagolás statikus elektromosságot generálhat, amely kisülhet. A termékkárosodás és a munkabaleset antisztatikus, ESD védelemmel ellátott felszerelések használatával kerülhető el. Ezekről elmondható, hogy növelik a felület vezetőképességét, és szabályozottan vezetik el a töltést. 

Az antisztatikus eszközök feladata, hogy megakadályozzák a feltöltődést, ezáltal megakadályozzák a szikrák keletkezését, a kisüléseket és szélsőséges esetekben a robbanást. A kockázatos iparágakban (különösen az elektrosztatikus kisülésre érzékeny termékek összeszerelésekor) akár egész antisztatikus munkahelyeket is találhatunk, amelyek felszerelésének meg kell felelnie a szigorú biztonsági előírásoknak. Az ilyen munkahelyeken antisztatikus asztalokat, székeket, speciális padlóburkolatokat és szőnyegeket talál, az alkalmazottak pedig antisztatikus ruházatot, cipőt és néha egyéb kiegészítőket, például csuklópántokat is kapnak. 

Földelés kialakítása 

ESD védelem szempontjából a földelés kialakítása kulcsfontosságú. Ha az antisztatikus eszközök önmagukban nem elegendőek a feltöltődés ellen, földelőkábelekkel, csapokkal vagy bilincsekkel lehet földelni (ellenőrzött módon vezetni) a leggyakoribb kisülési forrásokat. 

Az antisztatikus ruházat a legmegbízhatóbb védelem az ESD ellen 

Ahogy már említettük, az elektrosztatikus feszültség egyik fő generátora maga az emberi test, ezért a kisülések elleni védelem legfontosabb eleme az antisztatikus ruházat és lábbeli. Ezek feltétlenül szükségesek olyan műveleteknél, ahol az alkalmazottak elektronikai alkatrészeket érintenek, illetve ahol fokozottan tűz- és robbanásveszélyes anyagokkal dolgoznak. Legalább antisztatikus pólót szerezzenek be a CNC gépeket kezelő kollégáknak. 

Az antisztatikus ruházat speciális kémiai kezeléssel ellátott felülettel rendelkezik, amely képes eloszlatni az elektrosztatikus töltéseket. Például az antisztatikus kesztyűk felületén szénhidrogénszálak találhatók, amelyek megakadályozzák az izzadság átjutását az elektronikai alkatrészekre. 

Ne feledje azt is, hogy a töltés felhalmozódhat a ruhák felületén, ezért azt ellenőrzött módon kell eltávolítani. Erre a célra: 

  • vezető talpú cipőket, 
  • vezetőképes padlót, 
  • vagy pl. vezetőképes csuklópántot használhatnak. 

Műhelyasztalok szereléshez 

A Manutan kínálatában szereplő összes antisztatikus asztal megfelel az MSZ EN 61340-5-1 szabványnak. Acélból vannak hegesztve (ami pozitív töltésű), a lemez pedig gumiszőnyegen áll (negatív töltéssel). Az asztalok részét képezhetik a három csatlakozóaljzattal rendelkező csuklópánt csatlakoztatására szolgáló földelődobozok.  

Antisztatikus székek  

Az apró elektronikai alkatrészeket gyakran ülő pozícióban szerelik össze, ezért ilyenkor fontos, hogy maga a szék is védjen az ESD események ellen. A legtöbb poliuretán műhelyszék antisztatikus tulajdonságokkal rendelkezik.  

Antisztatikus szőnyegek 

A szőnyeget úgy válassza ki, hogy az ellenálljon a ráömlő vegyszereknek, olajoknak vagy savaknak. Ne feledje, hogy egy alkalmazott munkaidejének nagy részét a szőnyegen tölti. Ezért ideális az álláskönnyítő és az ESD tulajdonságok kombinációja. Egyes szőnyegekhez földelő karkötők és hevederek is tartoznak. 

Antisztatikus kocsi 

Használjon antisztatikus kocsit az alkatrészek és termékek biztonságos szállításához a műhelyben és a gyártóüzemben. Termékei méretétől függően válassza ki a polcok méretét, terhelhetőségét és távolságát. Az ESD kocsik általában fa (MDF) lapokkal és gumikerekekkel kiegészített acélszerkezetből készülnek. 

ESD védelemmel ellátott kannák és hordók 

Az üzemanyagokat, olajokat és éghető anyagokat antisztatikus tartályokban tárolja.  

Biztonságos szállítás és raktározás ESD védelemmel 

Az antisztatikus ládák vezető anyagból készülnek, és az elektronikai alkatrészek szállítása és tárolása során biztosan értékelni fogja őket. A szállítóládákat és dobozokat helyezze antisztatikus raklapokra és tegyen antisztatikus alátéteket a teherautóba vagy furgonba, így a teljes logisztika során biztosíthatja az ESD védelmet. 

Az ESD védelemmel rendelkező termékek kiválasztásához kérje kollégáink segítségét!