.

CLP rendelet: címkézés, osztályozás, rendszerezés a munkahelyen

Az Európai Parlament és Tanács 1272/2008/EK rendelete (2008. december 16.) az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról szól és CLP rendeletként terjedt el a köznyelvben.   Mi is az a CLP rendelet?  A CLP rövidítés az angol Classification, Labelling és Packaging szavak kezdőbetűiből áll és a vegyi anyagok és keverékek osztályozási, címkézési és csomagolási előírásait […]

Az Európai Parlament és Tanács 1272/2008/EK rendelete (2008. december 16.) az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról szól és CLP rendeletként terjedt el a köznyelvben.  

Mi is az a CLP rendelet? 

A CLP rövidítés az angol Classification, Labelling és Packaging szavak kezdőbetűiből áll és a vegyi anyagok és keverékek osztályozási, címkézési és csomagolási előírásait tartalmazó szabályozás takarja. A CLP, a RACH (1907/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet) és a kémiai biztonságról szóló 2000. évi XXV. törvény három olyan jogszabály, amelyek kéz a kézben járnak és mindhárom ismerete elengedhetetlen azon vállalkozások számára, ahol vegyi anyagokkal dolgoznak. 

A veszélyes anyagok osztályozása 

A CLP rendelet szerint az anyagok és keverékek veszélyeinek azonosításáért és az osztályozási döntésért főként ezen anyagok és keverékek előállítói, importőrei és továbbfelhasználói felelnek. A továbbfelhasználók számára a rendelet lehetővé teszi, hogy az adott anyagra vagy keverékre vonatkozóan a szállítási lánc valamely szereplője által már megállapított osztályozást használják. Ilyen esetben szigorú kritérium, hogy nem változtathatják meg az anyag vagy keverék összetételét.  

Az osztályozás kapcsán a felelősség hatalmas, hiszen. A rendelet így fogalmaz: 

„Bár az anyag vagy keverék gyártója, importőre vagy továbbfelhasználója nem kötelezhető arra, hogy osztályozás céljából új toxikológiai vagy ökotoxikológiai információkat állítson elő, azonosítania kell az anyagok és keverékek veszélyeiről rendelkezésére álló valamennyi vonatkozó információt, és értékelnie kell ezek minőségét.” 

Az osztályozáshoz a CLP rendelet is ad támpontokat, kritériumokat, de figyelembe kell venni a korábbi humán adatokat, mint például az érintett populációkon végzett epidemiológiai tanulmányokat, a véletlen vagy munkahelyi expozíciókból származó hatásokat és a klinikai tanulmányokból származó adatokat is. 

Címkézésre vonatkozó követelmények (1. fejezet 17. cikk) 

A CLP rendelet a csomag űrtartalma alapján határozza meg a minimális címkeméretet, melyek a következők: 

  • Max. 3 liter űrtartalom esetén ha lehet, min.  52 x 74 mm 
  • 3-50 liter űrtartalom között min.  74 x 105 mm 
  • 50-500 liter űrtartalom között min.  105 x 148 mm 
  • 500 liternél nagyobb űrtartalom esetén min. 148 x 210 mm 

Mit kell elhelyezni a címkén? 

  • Az anyag vagy keverék neve vagy azonosítója. 
  • A veszélyjelzések, amelyek grafikus szimbólumokkal (piktogramok) és veszélyazonosító kódokkal vannak jelölve. 
  • A biztonsági figyelmeztetések, amelyekre a veszélyesség okának vagy típusának tisztázása érdekében van szükség. 
  • Óvintézkedésekre vonatkozó mondatok. 
  • Az összetevők százalékos aránya, ha azt a gyártó vagy importőr nyilvánosságra kívánja hozni. 
  • Az összetevők pontos neve vagy azonosítója, ha ez a biztonsági adatlapban szerepel. 
  • A forgalmazó neve, címe, telefonszáma. 
  • A speciális felhasználási utasítások, ha szükségesek a biztonságos használathoz. 

A CLP rendelet V. mellékletben meghatározott veszélyre utaló piktogramok (GHS) fehér alapon fekete szimbólumok, a jól láthatósághoz kellően széles vörös kerettel. A veszélyt jelző piktogram alakja az egyik csúcsán álló négyzet. A piktogramnak minimum a harmonizált címke területének egy tizenötödét kell elfoglalnia és semmiképp nem lehet kisebb mint 1 cm². 

Fontos tudni, hogy a rendelet pontosan meghatározza azt is, hogy mely veszélyességi osztály és anyag esetén milyen 

  • figyelmeztető mondatot és 
  • óvintézkedésre vonatkozó mondatot (megelőzés, elhárító intézkedések, tárolás, elhelyezés veszélyes hulladékként) 

kell szerepeltetni a címkén. Ezeket a mondatokat a rendeletben megadott módon kell a címkén szerepeltetni, azoktól eltérni nem szabad. 

Könnyített címkézés a CLP rendelet szerint 

Azoknál a termékeknél, ahol az űrtartalom nem éri el a 125 ml-t, a rendelet úgynevezett könnyített címkézést tesz lehetővé, amikor a figyelmeztető mondatok és az óvintézkedésre vonatkozó mondatok elhagyhatók a címkén feltüntetendő információk közül. A könnyített címkézés részletes szabályait a CLP rendelet „Mentesítés a 17. cikk teljesítése alól” szakasza tartalmazza. 

Címkézésre vonatkozó speciális szabályok 

A rendelet I. melléklete tartalmazza a speciális címkézésre vonatkozó előírásokat: 

  • 1.3.1. szakasz: hordozható gázpalackok 
  • 1.3.2. szakasz: propán-bután vagy LPG tárolására használt gáztartályok 
  • 1.3.3. szakasz: aeroszolok és aspirációs veszélyt jelentőként besorolt anyagot vagy keveréket tartalmazó és zárt szórófejjel ellátott palackok 
  • 1.3.4. szakasz: fémek tömör formában, ötvözetek, polimereket tartalmazó keverékek, elasztomereket tartalmazó keverékek 
  • 1.3.5. szakasz: robbanóanyagok, amelyeket robbanó vagy pirotechnikai hatás elérése céljából hoznak forgalomba 
  • 1.3.6. szakasz: fémekre korrozív hatásúként, de bőrmarást vagy súlyos szemkárosodást okozóként nem osztályozott anyagok és keverékek 

UFI kód a CLP szerinti címkézésben 

A címkézés fontos eleme az UFI kód alkalmazása. Az UFI (Unique Formula Identifier) egy 4×4 karakterből álló alfanumerikus kód kötőjelekkel elválasztva. Az UFI kód segít a toxikológiai központoknak abban, hogy egyértelműen beazonosítsák a mérgezést okozó anyagot. 

Az UFI kötelező minden olyan veszélyes keveréknél, amely esetében a CLP rendelet 45. cikke szerint információt kell benyújtani. Azaz ha a termék olyan keveréket tartalmaz, amelyet a CLP rendelet szerint veszélyesként osztályoztak egészségügyi vagy fizikai hatásai alapján, akkor fel kell tüntetni a címkén az UFI kódot is. 

A CLP rendelet 25. cikkének (7) bekezdése szerint az UFI kötelező kiegészítő címkézési információ. 

  • Az „UFI” rövidítést nagybetűkkel ki kell írni a kód elé, méghozzá a mindig latin betűkkel, függetlenül az országtól és annak nyelvétől. 
  • Tisztán láthatónak, olvashatónak és kitörölhetetlennek kell lennie. 
  • A címkén kívül is elhelyezhető, ha közvetlenül a belső csomagolásra nyomtatják vagy rögzítik. 
  • Mindig a kötelező CLP címkeelemek (pl. veszélyekkel kapcsolatos információk) közelében kell elhelyezni.   

A veszélyes anyagok csomagolása, tárolása, szállítása 

Az osztályozás és a címkézés mellett alapvető fontosságú, hogy a veszélyes anyagok csomagolása biztonságos legyen. A Manutan kínálatában számos olyan terméket talál, amely megfelelnek a legmagasabb biztonsági kritériumoknak is és kifejezetten veszélyes anyagok tárolására, illetve szállítására fejlesztették.